Klątwa gruzińskiego tortu

Klątwa gruzińskiego tortu Kategoria: Literatura podróżnicza i przewodniki Posłuchaj audycji „Trójkowy znak jakości”. w której Michał Nogaś i Wojciech Mann rozmawiają o książce „Klątwa gruzińskiego tortu”: link do audycji »   Góry. wino. śpiew Gruzini wierzą. że kraj podarował im Bóg. Gdy Stwórca dzielił ziemię między narody. oni przyszli ostatni. — Spóźniliście się — rzekł…

Published by admin in31 października 2020
Tagi: , , , , ,

Klątwa gruzińskiego tortu

Kategoria: Literatura podróżnicza i przewodniki

Posłuchaj audycji „Trójkowy znak jakości”. w której Michał Nogaś i Wojciech Mann rozmawiają o książce „Klątwa gruzińskiego tortu”: link do audycji »
 


Góry. wino. śpiew

Gruzini wierzą. że kraj podarował im Bóg. Gdy Stwórca dzielił ziemię między narody. oni przyszli ostatni.
— Spóźniliście się — rzekł do nich z wyrzutem Pan.
— Przepraszamy. ale piliśmy wino za Twoje zdrowie — tłumaczyli Gruzini.
— Cóż mam z wami począć. nie mam już ziemi. wszystko rozdałem — zatroskał się Pan Bóg. Gruzini pokornie pochylili głowy i trwali w milczeniu. Bóg pogładził swoją długą. siwą brodę. uśmiechnął się i rzekł: — Weźcie więc tę część. którą przygotowałem dla siebie.

I tak Gruzini dostali we władanie maleńki kawałeczek ziemi. wciśnięty między brzeg Morza Czarnego a góry Kaukazu.

 

 

Gruzja — mały. piękny kraj leżący u stóp Kaukazu. Niemal azjatycki. a jednak bardzo europejski. Kraj ludzi i wilków. któremu przed wiekami powierzono rolę obrońcy chrześcijaństwa przed zagrożeniem ze strony Persów. Arabów i Turków. Nie bez racji: Gruzini. jako drugi naród po Ormianach. już w VI wieku przyjęli chrześcijaństwo jako religię państwową. Ich średniowieczny król. Dawid Budowniczy tytułował się „Mieczem Mesjasza”. Dzieje tego dzielnego i niezależnego kraju to historia wojen z sąsiadami oraz najeźdźcami ze wschodu i zachodu. walki o niepodległość i własną tożsamość. Może pewne podobieństwo losów jest jednym z powodów. dla których Gruzini mają tak wiele sympatii dla Polaków? Jednak my sami niewiele wiemy o Gruzji i Gruzinach. Warto to zmienić. zwłaszcza. że ten kaukaski kraj staje się coraz popularniejszym celem wakacyjnych wyjazdów. A przecież wstyd nie znać zwyczajów. jakie panują w domu gospodarza…

Zatem: Salami! Witajcie w Gruzji!

A więc taka jest Gruzja! I tacy są jej mieszkańcy?! Komu zawierzyć. jeśli nie Maćkowi Jastrzębskiemu. nie tylko świetnemu radiowcowi. ale też i… reporterowi „papierowemu”. Tą książką po raz kolejny udowadnia. że wie jak i potrafi obserwować. rozmawiać. słuchać. a następnie o tym wszystkim opowiedzieć.

Michał Nogaś. Program 3 Polskiego Radia

 

„Jastrząb” ciągle w świetnej formie! Po dialogach z Rosjanami w bardzo autentycznej Matrioszce. tym razem jesteśmy z autorem w Gruzji. Wnikliwy reporter. którego wrażliwość godna jest najwyższych nagród z literatury faktu. prezentuje obok wielkiego talentu także ogromną intuicję polityczną. Przywołując wypowiedzi byłego prezydenta Gruzji Saakaszwilego. z wielomiesięcznym wyprzedzeniem i ogromną dokładnością rysuje przebieg nadchodzących wydarzeń na granicy Ukrainy i Rosji. Gorąco wierzę. że Maćkowi nie zabraknie wytrwałości w przemierzaniu bezdroży Kaukazu i opisywaniu napotykanych tam ludzi w następnych książkach.

Andrzej Person. senator RP

 

Maciej Jastrzębski napisał kolejną niezwykłą książkę. Przewodnikiem jest gruziński kierowca Dżaba. pełen fantazji inżynier. mający niecodzienne znajomości. Do ostatniej kropki zastanawiamy się. kim naprawdę jest młodzieńcza miłość Dżaby — fiołkowooka Nino. Tajemniczość przeplata się w tej książce z twardą polityką. taką jak wojna 2008 roku. której dokładny opis i konsekwencje nabierają nowego znaczenia w kontekście obecnego ukraińskiego kryzysu. Gorąco polecam!

Maria Przełomiec. autorka i prowadząca programu Studio Wschód w TVP Info

 

Jako Rosjanka i po prababce Gruzinka na wiele spraw poruszonych w książce Macieja Jastrzębskiego patrzę inaczej niż on. Jednak podobnie jak autor wiem. że trudno oprzeć się gruzińskiej gościnności. smakowi potraw. tradycji i cudownym pieśniom. Moja gruzińska prababcia mówiła. że najlepszy przepis na długie życie to częste podejmowanie gości. bo każdy spędzony z nimi dzień wydłuża nasze życie. Tacy są Gruzini. Warto więc odwiedzić Ich piękny kraj. Warto też zacząć podróż do Gruzji od książki „Klątwa gruzińskiego tortu”.

Ariadna Rokossowska. rosyjska dziennikarka

 

Książka Macieja Jastrzębskiego oprowadzi nas nie tylko po Gruzji dzisiejszej. Zapewni nam sporą porcję wiedzy historycznej. przybliży nie do końca jasne i oczywiste tło polityczne. a zarazem zachęci do zasmakowania w gruzińskim winie i specyficznej. ale niezwykle smacznej miejscowej kuchni. Ta książka to skąpana w winie i kaukaskim słońcu opowieść o Sakartwelo. kawałku boskiej ziemi podarowanej tym niezwykłym ludziom.

ks. Kazimierz Sowa. dziennikarz. publicysta i podróżnik

 

Jastrzębski niczym Dante wiedziony po gruzińskiej ziemi przez Dżabę – taksówkarza-przewodnika. szuka wyjścia z „ciemnego lasu” . by objaśnić wielowymiarowość Gruzji i pokazać. że Gruzini właśnie w Polakach widzą przyjaciół. ponieważ — jak sami mawiają — łączy ich wspólny stereotyp: „miłość do wódki i nienawiść do wspólnego wroga”. Jastrzębski kreśli obraz Gruzji z niesłychaną dociekliwością. wyjaśniając przy okazji . dlaczego darowany raj Gruzini utracili bezpowrotnie…

Janusz L. Wiśniewski. pisarz i naukowiec


Maciej Jastrzębski — włocławianin. który całe swoje zawodowe życie związał z Polskim Radiem. Dziennikarską przygodę rozpoczął w 1988 roku od współpracy z radiową Trójką. Później był reporterem rozgłośni regionalnej w Bydgoszczy. Od wielu lat jest korespondentem zagranicznym Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia. Pracował w Mińsku na Białorusi. a obecnie mieszka w Moskwie i przekazuje najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń w Rosji. Jest też specjalnym wysłannikiem Polskiego Radia do Gruzji.

 

Autor: Maciej Jastrzębski

Cena: 31.99

Maciej Jastrzębski: MP3


Pokolenia. Wiek deszczu. wiek słońca

Kategoria: Powieści i opowiadania

Nad Narwią

W małym domku nad brzegami cichej czasem. innym zaś razem niespokojnej rzeki. zapomniany przez mieszkańców. stoi Wiluś. Wiluś jest zdobioną szafką z czasów cesarza Wilhelma — stąd nazwa. Odsunięty w kąt. skrywa rodzinne papiery: zdjęcia. notatki. dokumenty. Pamiątki po ludziach. którzy byli. żyli. a teraz już ich nie ma. Jednak Wiluś wiernie przechowuje w swym wnętrzu świadectwo istnienia. Sięga po nie Katarzyna Droga. by spełnić dawne marzenie: opisać historię swojej rodziny i urodę Podlasia…

Wszystko zaczyna się od pamiętnika Janki. dziewczyny zaledwie pięć lat młodszej od odzyskanej. niepodległej Polski. Janka rodzi się i mieszka w niewielkiej wiosce Stokowo nad Narwią. Wiedziona potrzebą zachowania dla przyszłych pokoleń wiedzy o tym. co było. spisuje losy swych bliskich od początku dwudziestego wieku. Cała opowieść o pokoleniach osnuta jest wokół jej osoby. bo życie Janki upływa w najbardziej burzliwym okresie naszych najnowszych dziejów. Czas wojny i to. co po niej. mocno odbił się na losach rodziny. raz na zawsze odmieniając stabilny dotąd świat.

Pokolenia to książka o pewnej polskiej rodzinie i jej historii w dwudziestym wieku. Równocześnie jest to opowieść o wielu rodzinach. Niejeden Czytelnik znajdzie tu bowiem ślady własnych przodków. W końcu wielu z nas wywodzi się z takich maleńkich wiosek przycupniętych nad spokojnymi wodami przyjaznych rzek…


 

Katarzyna Droga – absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. urodziła się na Podlasiu. w Zambrowie. w roku 1965. Jej przodkowie pochodzą z małej wsi nad Narwią i tu. w podlaskich miejscowościach. upłynęło jej dzieciństwo. Po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka języka polskiego. potem jako dziennikarz i redaktor w prasie edukacyjnej i kobiecej. była także wydawcą czasopism młodzieżowych. Obecnie jest redaktor naczelną magazynu „SENS. Rozwój zdrowie piękno” Wydawnictwa Zwierciadło. Mieszka z rodziną w Warszawie. ma dwa psy. wielki sentyment do Pragi Południe i Krakowskiego Przedmieścia. które są jej codziennością. ale w każdej wolnej chwili powraca do rodzinnego domu nad Narwią.

 

 

 

Patroni medialni:

  

 

 

Książka Katarzyny Drogiej sprawiła. że zapomniałam o obiedzie. pracy. wieczornym filmie. To mój ulubiony gatunek — wspomnienia. w dodatku napisane prostym. ładnym językiem. bez tak modnych dzisiaj udziwnień. Zaplecione wątki dawniejsze i nowsze rzucone są na szerokie tło Podlasia i Mazur. Ciekawe postacie. ciepłe. wielowymiarowe. sprawiają. że podczas czytania wsiąkamy w ich dzieje i chcemy być z nimi. nie bacząc na odłożone obowiązki. Taki czar mają wspomnienia! Może dlatego. że dzisiejszy świat pędzi. media szaleją. a tu. w opowieści Katarzyny-Marianny. świat zatrzymał się i możemy w nim tkwić. ciekawi dalszych losów bohaterów… choć dotarliśmy do ostatniej strony i wiemy. że to już koniec!

Bardzo serdecznie polecam. świetna lektura!

 

Małgorzata Kalicińska.
autorka sagi rodzinnej Dom nad rozlewiskiem

Są książki. które czytam jednym tchem – często szybko o nich zapominając – i takie. których lekturę przeciągam. nie chcąc się z nimi rozstać. Pokolenia to książka. którą chce się żyć jak najdłużej – bogactwem jej postaci. ich charakterów i losów. Historia Janki i jej rodziny. choć bardzo osobista. jest niezwykle uniwersalna. Polecam!

Katarzyna Montgomery.
Zwierciadło. Mała Czarna

„Pragnę. aby czytelnicy pokochali bohaterów mojej książki” — powiedziała mi Katarzyna. Trudno ich nie kochać! Żyją pełnią życia w niełatwym świecie. z siłą i odwagą mierzą się z losem. To książka pisana każdą komórką ciała. w rytmie serca. Sprawdźcie!

Renata Arendt-Dziurdzikowska.
dziennikarka „Zwierciadła”. trenerka rozwoju osobistego. coach. Mistrz NLP. autorka książek

Tym. którzy mają dość krzykliwego miasta. pragną na chwilę uciec od współczesności w nastrojowy początek minionego stulecia. nad rozległe łąki i brzeg cichej Narwi. polecam wyprawę w Wiek deszczu. wiek słońca Kasi Drogiej. Chwila ucieczki może się przedłużyć. bo opowieść rodzinna o miłości. przyjaźni. tajemnicach i dramatach kilku pokoleń nie jest krótka. lecz zajmująca i zmienna jak burzliwy wiek XX. Wzrusza i bawi. czasem przeraża. ale losy bohaterów dowodzą. że po smutku jednak nadchodzi szczęście. Jak słońce po deszczu.

Edyta Jungowska.
aktorka

Książkę Katarzyny Drogiej Pokolenia. Wiek deszczu. wiek słońca czyta się jak powieść. bo też jest w niej wszystko. co potrzebne dobrej powieści: bohaterka. która budzi sympatię. uwikłana w zdarzenia ważne dla całej epoki. wzloty i upadki. nagłe zwroty akcji. dramaty i cudowne spełnienie. Autorka chwyta szczegóły. w których rozpoznajemy skrawki własnych rodzinnych wspomnień i dzięki którym widzimy wielką przemianę świata. zachodzącą w ciągu jednego życia. I jeśli wziąć pod uwagę. że jest to historia prawdziwych osób. których życiorys podobny jest w zarysach do innych życiorysów. lecz zachowuje pewne znaki szczególne. to już wiadomo. że to książka niezwykła. Lekka. chwilami żartobliwa. ciepła opowieść rodzinna. w której — jak przy wigilijnym stole — pozostawiono miejsce na uczucia czytelników. Bo jeśli tak wygląda zwyczajne życie. to naprawdę warto je przeżyć.

Hanna Samson.
psycholożka. pisarka. dziennikarka

Ładnie napisane Pokolenia wpisują się w nurt literatury zawsze chętnie czytanej. Można ją nazwać „zwierciadłem czasu”. Opisuje najciekawsze ludzkie historie — bo prawdziwe.

Katarzyna Miller.
psychoterapeutka. filozofka. poetka. pisarka

Pokolenia to jedna z tych książek. które tworzą korzenie polskiego lasu. Korzenie rodzinne. A bez takich korzeni jesteśmy ułomnym społeczeństwem i narodem. Ta książka zręcznie i wdzięcznie łączy dokument. relację. pamiętniki z fabularyzowana narracją. Jak na dłoni widać tu polski dramat na przestrzeni XX wieku. odzyskanie niepodległości. dwie światowe wojny. opresję nowego ustroju. W wędrówce przez pokolenia widzimy okrucieństwa okupacji. tragedie żydowskich sąsiadów. nawet dramat wysiedlanych po wojnie Niemców. I w końcu zwykłe życie. To świadectwo rodzinne z mocną wkładką społeczną i moralną. czasami poetycka opowieść o przeszłości. opowieść sprawiedliwa — co niełatwe tam. gdzie było tyle zła.

Tomasz Jastrun.
poeta. pisarz. publicysta

Autor: Katarzyna Droga

Cena: 31.99

Katarzyna Droga: MP3meghan march doci, mateusz wichary, opowieści z narnii część 3, chłopiec z grenlandii lektura, kupisiewicz słownik pedagogiczny, tekieli joanna, z fizyką w przyszłość 1 zbiór zadań pdf, calder narodziny odwagi pdf, dune książka, amazonka pozycja, jungstedt, dzieci bogatych rodziców, tntttorrent, streszczenie szczegółowe 80 dni dookoła świata, neonatologia szczapa pdf, wiedźmin 3 sen w wielkim mieście, księga urwisów, sparks spójrz na mnie…